مرمر و مرمریت
آموزش

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

کسب  اطلاعات در رابطه با تفاوت سنگ مرمر و مرمریت به شما کمک می‌کند در مورد موارد کاربرد هر سنگ تصمیم بهتری بگیرید. گاها یک سنگ در نمای ساختمان کار می شود و بعد از چند سال رنگ و روی آن به طور کامل از بین می‌رود و دیگر هم قابل بازگشت نیست.

در موارد دیگری نیز سنگی را در سرویس بهداشتی و حمام کار می‌کنیم که بعد از گذشت مدت زمان کمی دچار جذب آب شده و از بین می رود. این موضوع مخصوصا در مورد سنگ مرمر و مرمریت بسیار جدی‌تر است. زیرا هزینه‌ای که بابت هر متر از این سنگ پرداخت می‌کنید اصلا کم نیست. پس بهتر به نکات این مقاله توجه کنید تا در تصمیم برای انتخاب هر کدام از این سنگ‌ها کمک کنند باشد.

در ابتدا کمی در مورد هر دو این سنگ‌ها بدانیم و بعد به سراغ تفاوت سنگ مرمر و مرمریت در بخش‌های مختلف می‌رویم.

سنگ مرمریت:

سنگ‌های مرمریت به طور کلی از سنگ آهک تشکیل می‌شوند. به سنگ آهک در واقع سنگ‌های رسوبی نیز می‌گویند. ممکن است اطلاعات نادرستی در سطح اینترنت در مورد سنگ‌های مرمریت دیده باشید. به عنوان مثال این سنگ را با سنگ کریستال یا همان سنگ چینی خودمان یکی دانسته‌اند. یا به نوعی آن‌ها را به هم ربط داده‌اند که فقط باعث گیج شدن بیشتر شما می‌شود. اصطلاحا در بازار جهانی به سنگ‌های مرمریت Marble می‌گویند.

ما سعی می‌کنیم در یک مقاله مجزا در مورد سنگ‌های مرمریت توضیح دهیم تا در شناسایی این سنگ استاد شوید. اما به طور کلی یکی از مشخصه‌های مهم این سنگ رنگ تیره آن است. به عنوان مثال سنگ‌ها معروف مرمریت در بازار شامل: لاشتر، گلدن بلک، مارشال، ماکو، رویال بلک، تری دی بلک، نجف‌ آباد و بسیاری از سنگ‌های دیگر هستند. نقطه مشترک همه این سنگ‌ها در رنگ تیره یا به طور کلی مشکی است.

شاید یکی از تفاوت های واضح میان سنگ مرمر و مرمریت در همین رنگ زمینه باشد.

 

سنگ مرمر:

سنگ‌های مرمر به طور کلی یک مرحله بیشتر از سنگ‌های مرمریت در معرض حرارت بالا قرار گرفته‌اند. این حرارت باعث شده تا تبدیل به یک سنگ دگرگونی ارزشمند شود. در واقع می‌توان گفت نقطه اشتراک سنگ مرمر و مرمریت در جنس پایه آن‌ها که هردو از سنگ های رسوبی یا آهکی تشکیل شده‌اند. فقط مرمرها دچار دگرگونی شده‌اند. به سنگ‌های مرمر در بازار جهانی onyx می گویند.

البته سعی می کنیم در یک مقاله مفصل در مورد سنگ‌های مرمر توضیح دهیم تا بهتر آن‌ها را بشناسید. اما به طور کلی اگر بخواهیم مصداقی برای درک بهتر تشکیل سنگ‌های مرمر در نظر بگیریم می‌توان به پولکی اشاره کرد. پولکی از پودر قند آسیاب شده ساخته می‌شود. به این صورت که پودر قند را در معرض حرارت بالا قرار می دهند تا ذوب شود. املاح آن را غربال می کنند و مایعی که به دست می‌آید شفاف است. حال وقتی آن را در قالب می‌ریزیند و خشک می‌شود ما یک بلور شفاف داریم که به آن پولکی می‌گوییم.

البته این دستور پخت پولکی نبود اما اگر با فرایند آن آشنا شوید حتما می‌توانید درک بهتری از سنگ‌های مرمر داشته باشید. برخی از اسامی معروف سنگ مرمر در بازار شامل: رومانسی، پرنسس،‌ پرتغالی، نباتی، بلک رز و غیره هستند.

 

تفاوت‌های سنگ مرمر و مرمریت:

با این توضیحات به سراغ تفاوت های سنگ مرمر و مرمریت می‌رویم و سعی می‌کنیم آن‌ها را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم تا هر کدام را بهتر بشناسید. البته تا اینجا از نظر جنس خود سنگ با هر کدام بهتر آشنا شدید که توضیح دوباره آن در ادامه نیازی نیست.

 

تفاوت‌ها از نظر ظاهری:

ظاهر این دو سنگ کاملا با هم متفاوت است. در سنگ‌های مرمر ممکن است کریستال‌های درشتی مشاهده شود که در سنگ‌های مرمریت دیده نمی‌شود. یا به عنوان مثال سنگ‌ها مرمر اغلب توانایی عبور نور را از خود دارند. همچنین تنوع در رنگ زمینه و رنگ هاله‌ها و خط و خطور در سنگ‌های مرمر بسیار بیشتر از سنگ‌ها مرمریت است. بنابراین تفاوت‌های ظاهری سنگ مرمر و مرمریت را از نظر زمینه رنگ، براقیت و بازی با نور و نقش و نگار بررسی می‌کنیم.

زمینه رنگ‌های معمول در سنگ‌های مرمر و مرمریت:

همانطور که قبلا هم گفتیم سنگ‌ها مرمریت اغلب در رنگ‌های زمینه مشکی یا تیره در دسترس هستند که نهایتا خطوط سفید یا طلایی داشته باشند. این در حالی است که سنگ‌های مرمر تنوع رنگی از سفید تا صورتی و سبز و آبی و نارنجی و غیره را دارا می‌باشند.

براقیت و جلای سنگ‌های مرمر و مرمریت:

معمولا سنگ‌های مرمریت ساب پذیری بالاتری نسبت به سنگ‌های مرمر دارند که باعث می‌شود براق‌تر هم باشند. هیمن موضوع بازتاب نور را در آن‌ها به طرز شگفت انگیزی زیاد می‌کند. به طوری که هنگام عکس برداری از این سنگ مشکلات بزرگی به وجود می آید. زیرا همه چیز مانند آینه در آن پیداست.

این در حالی است که سنگ‌های مرمر کمی نسبت به مرمریت‌ها مات‌تر هستند. اما از طرف دیگر توانایی عبور نور دارند. به این معنی که اگر یک نور در پشت این سنگ روشن کنیم در سمت دیگر می‌توانیم آن نور را مشاهده کنیم. مثلا سنگ مرمر پرتغالی که رنگ نارنجی دارد وقتی بک لایت در پشت آن روشن می‌کنیم در روبرو نور نارنجی را خواهیم دید. درست همانند یک لامپ پرنور نارنجی که در حال درخشش است.

نقش و نگار در سنگ های مرمر و مرمریت:

سنگ‌های مرمریت نقش و نگار بسیار خاص و عجیب غریب ندارند. معمولا خطوطی در آن‌ها وجود دارد که مانند یک خط خطی نسبتا منظم به شکل خطی و اریپ از یک گوشه به گوشه دیگر کشیده می‌شوند. به واسطه همین خطوط می‌توان آن‌ها را به شکل بوک مچ و فور مچ فراوری کرد.

در عین حال نقش و نگار در سنگ‌های مرمر تنوع بالایی دارد. زیرا رنگ‌بندی هر سنگ متفاوت است. گاها می‌بینیم که در یک سنگ مرمر بیش از ۸ رنگ وجود دارد. این رنگ‌ها به شکل قطعه، هاله و خط و خطوط وجود دارند و به جرات می‌توان گفت هیچ دو سورت سنگ مرمر که حتی یک اسم دارند شبیه به هم نیستند.

 

تفاوت از نظر کاربرد:

در ابتدا بهتر است یک نقطه اشتراک میان سنگ مرمر و مرمریت را بررسی کنیم و بعد به سراغ تفاوت‌ها برویم. هیچ کدام از این دو نوع سنگ برای نمای بیرونی مناسب نیستند. اگر هر کدام از این سنگ‌ها را به طور مداوم در معرض نور خورشید قرار دهیم از بین خواهند رفت. اخیرا مد شده که در نما از سنگ‌های مشکی استفاده می شود و می‌دانیم که سنگ‌های مشکب اغلب مرمریت هستند. متاسفانه باید بگوییم بعد از گذشت ۳ سال عمر این نما به پایان رسیده است. این نقطه اشتراک میان سنگ مرمر و مرمریت که حتما باید به آن توجه کنیم.

حالا که این نقطه اشتراک را می‌دانیم به سراغ تفاوت‌های اصلی سنگ مرمر و مرمریت برویم.

جذب آب در سنگ‌های مرمر و مرمریت:

مرمریت‌ها به واسطه جنس آهکی آن‌ها، طبیعاتا جذب آب بالاتری نسبت به مرمر‌ها دارند. البته این طور نیست که مانند سنگ تراورتن آب و رطوبت جذب کنند. دقت کنید در مقایسه با مرمر‌ها جذب آب بیشتری دارند. بنابراین می‌توان گفت بهتر است در سرویس بهداشتی عمومی که رفت و آمد و استفاده در طول روز زیاد است استفاده نشود. البته این طور نیست که اصلا از آن در محل‌هایی که رطوبت دارند استفاده نکنیم. فقط بهتر است کمتر و با احتیاط نسبت به آن تصمیم گرفت.

در مقابل سنگ مرمر جذب آب پایین تری دارد که به آن کمک می‌کند در شرایط رطوبت مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. بنابراین در به خوبی می‌توان از آن در مکان‌هایی مانند سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد.

 

تفاوت وزن در این دو سنگ:

به طور کلی هر دو این سنگ‌ها وزن‌های تقریبا مشابهی دارند. هر دو از گرانیت‌ها سبک‌تر و از تراورتن‌ها سنگین‌تر هستند. اما اگر کمی در آن ها ریز شویم وزن مرمرها از مرمریت‌ها کمتر است که آنقدر‌ها هم محسوس نیست. بنابراین به طور کلی بهتر است این سنگ‌ها را در نمای ساختمان کار نکنیم و تراورتن‌ها را برای نما جدی بگیریم.

 

مکان‌های مناسب اجرا:

وقتی می‌خواهیم در مورد مکان‌های مناسب اجرا صحبت کنیم احتمالا نیاز است در مورد مقاومت سایشی هم بگوییم. جایی که بررسی می کنیم یک سنگ چقدر در برابر سایش از خود مقاوت نشان می‌دهد.

مقاومت سایشی و سنگ مناسب کف:

در همین ابتدا بهتر است بدانید سنگ‌های مرمر مقاومت سایشی کمتری نسبت به مرمریت‌ها دارند. به همین خاطر است که کمتر می بینیم از سنگ‌های مرمر برای کف استفاده شود. مگر در مکان‌های بسیار لاکچری یا مذهبی که توجیح اقتصادی و معنوی داشته باشد.

نمای داخلی :

اما به طور کلی هردو این سنگ‌ها برای نمای داخلی مناسب‌ترین گزینه‌ هستند. به عنوان مثال هر دو این سنگ‌ها مناسب تی وی روم یا تی وی وال هستند. با هردو آن‌ها می‌توان نقش و نگار خاصی پشت ال سی دی ایجاد کرد.

همچنین هر دو آن‌ها مناسب کانتر و صفحه کابینت هستند. البته نکاتی در استفاده به عنوان سنگ کانتر یا صفحه کابینت وجود دارد که بهتر است آن‌ها را رعایت کنیم. به عنوان مثال هر دو ان‌ها نسبت به اسید واکنش نشان می‌دهند. بنابراین یکی از دشمنان جدی هر دو نوع سنگ آبلیمو است. البته این موضوع با استفاده از مواد نانو حل می‌شود.

در مورد راه پله نیز سنگ مرمریت مناسب‌تر از سنگ مرمر است. اول اینکه توجیخ اقتصادی بالاتری دارد و دوم اینکه همان مقاومت سایشی بیشتر به عمر بالاتر آن کمک می‌کند.

 

تفاوت از نظر قیمت:

توجه کنید قیمت‌هایی که در ادامه بررسی کرده‌ایم مربوط به سایز اسلب این سنگ‌ها هستند و در سایز‌های پلاک و پله و غیره قیمت‌ها پایین‌تر از قیمت اسلب است.

سنگ‌های مرمر کمیاب‌تر از سنگ‌های مرمریت هستند. هم از نظر ابعاد و هم از نظر مقدار هر کوپ بسیار کمتر از مرمریت یافت می‌شود. همچنین فراوری آن هزینه‌های بیشتری نسبت به مرمریت دارد. همه این موضوعات باعث می‌شود سنگ مرمر قیمت بسیار بیشتری نسبت به سنگ مرمریت داشته باشد. اگر رنج قیمت سنگ مرمر را به صورت حدودی بررسی کنیم چیزی در حدود از یک میلیون و پانصد هزار تومان تا پانزده میلیون تومان به ازای هر متر مربع خواهد بود. این تنوع بالای قیمتی دقیقا نشان دهنده تنوع خود مرمرها نیز هست.

سنگ‌های مرمریت به نسبت قیمت‌های بسیار کمتری دارند و دیگر مانند مرمرها طیف وسیع قیمتی را پوشش نمی‌دهند. معمولا اکثر مرمریت‌های موجود در بازار که معروف‌تر هم هستند زیر یک میلیون و پانصد هزار تومان به ازای هر متر مربع قیمت دارد. کمترین مرمریت بازار نیز از جدود چهارصد و پنجاه هزار تومان شروع می‌شود.

 

تفاوت از نظر سایز و ابعاد:

مرمرها به خاطر قیمت بالا، توجیه اقتصادی کمتری برای برش در سایز‌هایی به جز اسلب دارند. گرچه می‌توان آن‌ها را در ساز‌های پله و پلاک پیدا کرد. اما قطعا در همان شرایط می‌بینیم که به عنوان مثال قیمت پله مرمر به شکل عجیبی بالا خواهد بود زیرا به اصطلاح پِرت زیادی دارد.

در عوض سنگ‌های مرمریت توجیه کافی برای برش در سایز‌های پله و پلاک را دارا هستند. زیرا هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ مقاومت می‌توان از آن‌ها استفاده‌های متنوعی کرد. البته که هر دو این سنگ‌ها درسایز اسلب خودنمایی بیشتری دارند اما به هر حال سایز‌های دیگر نیز در بازار موجود است.

 

امیدواریم مقاله تفاوت سنگ مرمر و مرمریت برای شما مفید بوده باشد. حتما نظر خودتان را با ماهم در میان بگذارید تا کیفیت محتوای تولید شده را افزایش دهیم.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد آرا: 0

اولین نفری باشید که رای می‌دهد

برای مشاوره و استعلام قیمت می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر اقدام نمایید.

این مطالب را هم بخوانید!

برای مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید

مزایای خرید از رونو استون:

  • تامین و ارسال به موقع در متراژهای بالا
  • قیمت مناسب نسبت به سورت انتخابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست